Kiedy najlepiej zmienić opony z letnich na zimowe i z zimowych na letnie?

Tylne koło samochodu

02 lip Kiedy najlepiej zmienić opony z letnich na zimowe i z zimowych na letnie?

Chcąc zachować bezpieczeństwo na drodze, przede wszystkim trzeba się po nich poruszać na właściwych oponach. Wielu Polakom zmiana opon z zimowych na letnie i odwrotnie sprawia spory problem. Rozwiązaniem pośrednim są opony całosezonowe, choć zimą nie są one w pełni bezpieczne.

Szczególnie ważna jest zmiana opon z letnich na zimowe. Producenci sugerują ich wymianę w momencie, kiedy dzienne temperatury spadają poniżej 7 stopni Celsjusza. Większość zalecenia te jednak ignoruje i zmiany dokonuje dopiero po opadach pierwszego śniegu. Wtedy na ogół jest już za późno. Kiedy zatem najlepiej jest zmienić opony letnie na zimowe i odwrotnie?

Zasady działania opon

W pierwszej kolejności warto odnieść się do specyfiki opon zimowych i letnich. Te pierwsze wykonane są z miękkiej gumy odpornej na twardnienie z dodatkiem elementów, które uelastycznią ich strukturę. Opona zimowa ma porowatą strukturę, co pozwala jej wyrzucać śnieg poza zarys auta.

Zadaniem opon letnich jest natomiast jak najmniejsze zużycie paliwa, przy jednoczesnym zachowaniu maksymalnego bezpieczeństwa na nawierzchni mokrej. Im taka opona jest gładsza, tym lepiej trzyma się jezdni, a dodatkowo nie wibruje i nie wywołuje hałasu. Opony letnie są twarde i odporne na działanie wysokich temperatur.

Kiedy wymienić opony?

Zbyt późna zmiana opon z letnich na zimowe odbije się na bezpieczeństwie samego kierowcy i innych uczestników ruchu. Jako że w przypadku nawet 15 stopni Celsjusza na plusie bezpieczeństwo opon zimowych i letnich będzie porównywalne, opony zimowe lepiej założyć jest wcześniej. Przy spadku temperatury poniżej zera różnica jest bowiem kolosalna. Optymalnie wymiany takiej najlepiej jest więc dokonać w połowie października. Tym bardziej że wcześniejsze założenie opon zimowych w warunkach temperatur dodatnich skraca ich żywotność tylko minimalnie.

Zmiany opon z zimowych na letnie sugeruje się dokonać w momencie, kiedy temperatury powietrza przekraczają 7 stopni Celsjusza. Najczęściej dzieje się tak w kwietniu, choć warto sprawdzić prognozę pogody z wyprzedzeniem. Jeśli spodziewane są przymrozki, opony zimowe zostawić można na dłużej.

allegro_icon_2